Obrazki logiczne

Etykiety: , ,

Jak sama nazwa wskazuje, do rozwiązania obrazków potrzebna jest logika. Podczas trwania programu Mistrzowie Kodowania duży nacisk kładziemy na kształtowanie i doskonalenie umiejętności logicznego myślenia. Myślenie bardzo pomaga w życiu a małym programistom pozwala na rozwiązywanie problemów i zagadek, budowanie strategii, dostrzeganie zależności. Obrazki logiczne, które znam z czasopism i stron internetowych nie nadają się dla młodszych dzieci, gdyż są za trudne, ale niedawno Jola Okuniewska podsunęła mi aplikację tabletową,  która jest dedykowana również dla najmłodszych.
Zanim jednak przystąpimy do działania dobrze jest wprowadzić dzieci offline'owo czyli bez wykorzystania komputera, tabletu czy innego urządzenia cyfrowego. Bardzo przydatna okazała się mata edukacyjna Mistrzów Kodowania, ale równie przydatna mogłaby być zwykła kratownica, którą można wykleić taśmą malarską na podłodze, czy kafelki na korytarzu.
Do wyznaczania pól wykorzystałam paski papieru a do zapełniania ich kolorowe klocki. Najpierw wypełnialiśmy pola tak, że liczba kratek do zapełnienia była równa liczbie podanej po lewej stronie. Potem liczba kratek wzrastała i sprawdzaliśmy w których kratkach na 100% mogą znajdować się klocki a które są niepewne. Potem wypełnialiśmy pola pionowo i z przerwami.To w końcu pozwoliło ułożyć mini układ z liczbami wskazującymi u góry i z boku jednocześnie. To nie było łatwe zadanie ale poradziliśmy sobie bez trudu.

Po rozwiązaniu kilku zagadek zainstalowaliśmy aplikację LogicPic. Aplikacja jest prosta w użyciu. Witają nas mini tutoriale, podpowiedzi więc nawet język angielski nie stanowi problemu.Są również dostępne obrazki logiczne do wydrukowania, niestety są trochę trudne, ale może jacyś wprawieni uczniowie będą chcieli skorzystać.
1. http://www.math.edu.pl/obrazki-logiczne
2. https://www.griddlers.net/pl_PL/griddlers
ZapiszZapisz

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

 
Mali programiści © 2012 | Designed by Meingames and Bubble shooter