Zamaluj kratkę

Etykiety: ,


Tę grę pamiętam jeszcze ze szkoły podstawowej, do której chodziłam lata świetlne temu ;-) 

Potrzebny był zeszyt w kratkę i długopis. Trzeba było narysować kropki na rogach kratek do 1 cm. Następnie na zmianę łączyliśmy te kropki kreskami.


W pewnym momencie dochodziliśmy do takiej sytuacji, że można było zamknąć kwadrat stawiając czwartą kreskę i tym samym zdobywając to pole. Umawialiśmy się kto stawia na zdobytym polu 1 a kto 0. 
Na koniec rozgrywki zliczaliśmy ile punktów każdy zdobył. 

Tę samą grę, ale w wersji matematycznej znalazłam kiedyś na Pinterest, a potem opisałam ją na blogu Zamiast Kserówki

Z maluchami tę grę trzeba przepracować ciałem. Wykorzystałam do tego dużą kropkową matę. Można taką wykonać z szarego papieru lub wykorzystać taśmę malarską i wykleić na podłodze kropki.

Do zabawy będziemy potrzebowali kolorowych pasków w tylu kolorach ile grup będziemy mieli oraz kolorowe kartki, które są wielkości kratki, jaką będzie można stworzyć.Pomiędzy kropkami musimy ułożyć karteczki z liczbami. Na początek będą to liczby do 12. Będziemy również potrzebowali dwie kostki dla każdej grupy. 

Zadaniem grupy jest:

- rzut dwiema kostkami

- zsumowanie oczek i połączenie paskiem w swoim kolorze kropek, które są przy wyniku na macie (przykładowo jeśli grupa wyrzuciła 4 i 5 to kładzie pasek przy liczbie 9) 

- jeśli przy danej liczbie są już trzy paski i można zamknąć tę liczbę kwadratem, to czynimy to a następnie zdobyte pole przykrywamy kwadratem w kolorze pasków

- jeśli wynik rzutu jest zajęty, tracimy kolejkęPo tak przeprowadzonej rozgrywce warto dać uczniom kartki z planszą do gry i pozwolić zagrać w parach. 

Dobrej zabawy!

Kartę możecie znaleźć na Printotece

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
Mali programiści © 2012 | Designed by Meingames and Bubble shooter